Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Kobieca linia
Index
Psychologia
Astrologia
Zdrowy styl życia i odżywiania
Kuchnia
Felieton
O nas
Napisz
Archiwum
Poprzednie artykuły:
Gdy przeszkadza ci nieśmiałość
Sny w naszym życiu
Twórcza osobowość jest w nas
więcej...
Altruiści są wśród nas

Dlaczego ludzie pomagają innym?

     Dla wielu osób wartościowa jest teoria, że powinniśmy postępować tak, jak inni postępują wobec nas. Ci ludzie myślą, że jeśli sami będą potrzebować pomocy, to ktoś inny z pewnością udzieli im jej. Poza tym wartość pomagania silnie podkreślana jest w naszej kulturze, szczególnie w religii. Okazywanie współczucia i dobroci słabszym jest jakby umową społeczną. Większość z nas wierzy, że życzliwość skierowana ku innym musi wrócić do nadawcy. Ponadto boimy się cierpienia, nie lubimy nawet z boku przyglądać się nieprzyjemnym zjawiskom. Tym bardziej chcemy przyjść komuś z pomocą.


Czy pomaganie w oczekiwaniu na nagrodę to też altruizm?

     Pomagając innym często myśli się o nagrodzie. Dla jednych jest nią przede wszystkim świadomość skuteczności własnego działania. Inni oczekują pochwał ze strony otoczenia. I tu już nie jest bezinteresowna pomoc. Sytuacja wprawdzie może być korzystna dla obu stron. Jednak wtedy, gdy człowiekiem kieruje troska o jego własny interes, nie ma mowy o altruizmie.


Na czym polega prawdziwy altruizm?

     Altruizm zależy głownie od empatii. Człowiek, który potrafi siebie postawić na miejscu drugiej osoby i odczuwać podobne do niej emocje, odbierając w podobny sposób zachodzące wydarzenia, może być skłonny do udzielenia jej pomocy. Będzie to działanie bezinteresowne. Jeśli nie byłoby w tym empatii, pomaganie podszyte byłoby oczekiwaniem korzyści. Ale i działanie typowo altruistyczne może wynikać z troski o samego siebie. Boimy się przecież wyrzutów sumienia, poczucia winy. Nie ogół jednak uczucia te nie są decydujące w takich kwestiach jak ratowanie komuś życia. Właściwie to żadna teoria psychologiczna nie wyjaśnia, co kierowało człowiekiem, który stracił własne życie, aby ratować kogoś sobie nieznajomego. W każdym razie zjawisko to można nazwać altruizmem.


Czy udzielanie pomocy zależy tylko od posiadania osobowości altruistycznej?

     Na podstawie tego, jak dalece altruistyczną osobowość ktoś posiada, nie można przewidzieć jego gotowości do przyjścia komuś z pomocą. Udzielanie pomocy zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest nastrój, w którym osoba mająca udzielić pomocy znajduje się. Dobre samopoczucie sprawia, że dostrzegamy radosne strony życia. Mamy wtedy tendencję do tłumaczenia wszelkich wątpliwych zachowań ludzi na ich korzyść. Pomagając im, przedłużamy czas trwania swojego dobrego nastroju, jesteśmy bowiem zadowoleni z siebie.


Jakie są ogólne korzyści z pomagania innym?

     Korzyści płynące z pomagania to lepsze samopoczucie i świadomość tego, że inni myślą o nas lepiej. W pomaganiu niektórzy kierują się zasadą, że dobre uczynki rekompensują złe. Kiedy zrobią coś, co wzbudza w nich poczucie winy, dążą do udzielania pomocy innym. Wówczas łatwiej jest im poradzić sobie z negatywnymi uczuciami. Ludzie pomagając komuś chcą pomóc samym sobie, pozbyć się chandry, przygnębienia. Pomaganie to najlepsze lekarstwo na wszelkie smutki. Paradoksem jest, że pomoc w pewnych okolicznościach może mieć większe znaczenie dla osoby, która jej udziela, niż tej, która ją otrzymuje.


Jakie znaczenie ma płeć człowieka w pomaganiu innym?

     W naszej kulturze roli męskiej przypisane są takie cechy jak rycerskość i heroizm, a roli kobiecej opiekuńczość i wychowywanie. Dlatego mężczyźni najczęściej udzielają pomocy w sytuacjach ekstremalnych, na przykład wyciągają tonącego z wody lub wskakują do palącego się domu. Natomiast kobiety biorą udział w akcjach charytatywnych, pomagają troszcząc się i opiekując innymi. Ich pomoc jest regularna i długotrwała. Chociaż coraz częściej słyszy się o heroicznych wyczynach kobiet.


Od jakich czynników zależą przejawy altruizmu?

     Zależnie od wychowania, płci i samopoczucia, przejawiamy w różnym stopniu gotowość do niesienia pomocy. Angażujemy się w odmienne formy pomagania innym. Istotna jest też sytuacja społeczna, w jakiej się znajdujemy, a nawet miejsce zamieszkania. Naukowcy zbadali, że w małych miasteczkach i wsiach ludzie są bardziej skłonni do pomocy.


Kiedy i komu najchętniej pomagamy?

     Naturalną sprawą jest, że chętnie pomagamy bliskim i krewnym. Następną kategorię osób stanowią ludzie, których lubimy. Z obcych wybierzemy tych, którzy są do nas w jakiś sposób podobni. Dzieci pomagają wtedy, gdy widzą, że robią to dorośli. Czerpią również wzorce z książek i telewizji. A tak obserwując życie, to można zauważyć, że regularnie pomagają osoby, które mają wiele przykrych doświadczeń i są pełne smutku. To pomaganie jest dla nich radością i wartością samą w sobie.


Dlaczego tak często nie udziela się pomocy w nagłych sytuacjach?

     Istnieją sytuacje, w których ktoś potrzebuje pomocy, a inni chowają głowę w piasek. Zachowanie takie wynika z wielu czynników, nie wystarczą tu tylko dobre chęci. Ludzie w obliczu niebezpieczeństwa boją się narażać siebie. Czasem wydaje im się, że mogliby zareagować przesadnie i wyjść na głupków. Niektórzy nie wiedzą, jaką formę pomocy przyjąć powinni, uważają się za niekompetentnych. Najczęściej bywa, że w takich sytuacjach nikt nie chce przyjąć odpowiedzialności za rozwój wypadków. Jedni oglądają się na drugich i uważają, że to nie ich sprawa.


Materiał opracowano na podstawie "Psychologii społecznej" E. Aronsona. Wyd. Zysk i S-ka, wyd. I. Poznań


eliza.ksiazczak@linia.pl KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl
Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Eliza Książczak
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved