Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Kobieca linia

Index
Psychologia
Astrologia
Zdrowy styl życia i odżywiania
Kuchnia
Felieton
O nas
Napisz
Archiwum
Poprzednie artykuły:
Czym jest miłość?
Język ciała
Od czego zależy twój wygląd?
więcej...
Humor w życiu człowieka

Czym jest śmiech?

     Pełny uśmiech obejmuje mięśnie całej twarzy, szczególnie zewnętrznych kącików oczu. Pobudza oddychanie i przyspiesza pracę serca, co z kolei zwiększa zawartość tlenu we krwi. W ten sposób działa korzystnie na wszystkie partie ciała, ponieważ cały organizm jest lepiej dotleniony. Podczas śmiania się uwalniają się endorfiny, które są substancjami odpowiedzialnymi za odczuwanie przyjemności. Śmiech jest jednocześnie przyczyną radości i jej rezultatem. Może być zaraźliwy i trudny do powstrzymania. Jest cechą wrodzoną człowieka. Już 4-tygodniowe niemowlęta zaczynają się uśmiechać, a 9-tygodniowe mogą mocno się śmiać.


Jakie korzyści mamy z poczucia humoru?

     Humor zbliża ludzi do siebie, jest wyrafinowaną formą komunikacji. Powoduje, że można łatwiej radzić sobie w trudnych sytuacjach, pozwala bowiem optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Nie tylko ma pozytywny wpływ na samoocenę i przeżywanie zadowolenia, ale umożliwia odcięcie się od negatywnych emocji. Jeśli zauważamy śmieszność sytuacji łatwiej możemy ją znieść. Łatwiej rozwiązujemy swoje problemy, gdy nie bierzemy ich zbyt poważnie. Humor jest naturalnym lekiem. Jego terapeutyczne działanie polega głównie na zmniejszaniu niepokoju i rozładowaniu napięcia. Poprzez odprężające i relaksacyjne działanie wzmacnia odporność organizmu, pomaga w zwalczaniu chorób.


Czy każdy humor jest dobry?

     Poczucie humoru jest cechą indywidualną. To, co jedną osobę będzie śmieszyć, inną może irytować. Nie jest wcale wesoło tym, z których śmieją się inni, szczególnie gdy humor ich połączony jest z ironią lub sarkazmem. Dlatego też nie należy śmiać się z czyjegoś wyglądu, jego przekonań lub zwyczajów. Ale dobrze jest za to śmiać się z samego siebie. Zabawne sytuacje zdarzają się co chwila, trzeba tylko zdobyć się na spontaniczność. Humor nie musi wcale polegać na opowiadaniu dowcipów. One mogą mieć różne przesłanie, nie dla każdego w jednakowym stopniu zabawne.


Na czym polega dowcip?

     Dowcip jest zaszyfrowanym komunikatorem, który przekazuje nam informację na temat rzeczywistości, w której żyjemy i nas samych. Na ogół wywołuje silne reakcje. Śmiejąc się z dowcipu nie zdajemy sobie sprawy, co tak naprawdę nas rozbawiło. Ale skoro tak się stało, to znaczy, że jakaś konkretna informacja zawarta w dowcipie ma szczególne znaczenie dla nas. Dowcip to gra, zabawa. Obserwując, jakiego typu dowcipy ktoś opowiada, można wyciągnąć z nich sporo wniosków. Może on w ten sposób wyrażać swoje niezaspokojone pragnienia. Z jednej strony dowcipy dają nam coś do myślenia, a z drugiej, to przecież są one czymś mniej znaczącym, nie można ich brać na serio. Dlatego też łatwiej przymrużyć oko na pewne nawet niestosowne kwestie poruszane w żartach niż wypowiadane zupełnie poważnie.


Dlaczego bawimy się dowcipami?

     W dowcipie zabawny jest element zaskoczenia. "Nic bardziej nie śmieszy niż niespodziewana dysproporcja między tym, czego się oczekuje, a tym co się widzi" twierdził filozof Pascal. W żartach ludzie pozwalają sobie na to, czego na serio nie byliby w stanie zrobić. Mogą więc przedstawiać swoje myśli, poglądy i postawy, do których publicznie nie wypada się przyznać, bo życie w naszej kulturze wymusza jakby bycie odpowiedzialnym i poważnym. Bawiąc się dowcipami można bezkarnie pozwolić sobie na głupstwa i nonsensy. W ten sposób mamy szansę stać się przez chwilę beztroskim dzieckiem, wolnym od barier, ograniczeń i odpowiedzialności. A co najważniejsze, można zaspokoić swoje pragnienie zabawy i "czucia się dobrze." A więc żartujmy...


eliza.ksiazczak@linia.pl KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl
Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe S.C. & Eliza Książczak
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved