Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Kobieca linia

Index
Psychologia
Astrologia
Zdrowy styl życia i odżywiania
Kuchnia
Felieton
O nas
Napisz
Archiwum
Poprzednie artykuły:
Humor w życiu człowieka
Czym jest miłość?
Język ciała
więcej...
Temperament a partner na życie

Czy temperament ma wpływ na jakość kontaktów międzyludzkich?

     Wszyscy urodziliśmy się z własnymi cechami temperamentu. Gdy wiemy, kim jesteśmy i dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej, uczymy się budować harmonijne relacje z ludźmi. Zrozumienie podstawowych różnić między temperamentami uwalnia stosunki z innymi od niepotrzebnych napięć. Nie próbujemy wtedy wpływać na kogoś, aby stał się podobnym do nas. Skłonni jesteśmy natomiast zaakceptować jego odmienny sposób postępowania. Znając temperament jakiegoś człowieka, możemy przewidzieć jego reakcje w określonych sytuacjach, co z pewnością uchroni nas przed porażkami w relacjach.


Co jest istotnym powodem niepowodzeń w związkach partnerskich?

     W kontaktach damsko-męskich pociągają nas przeciwieństwa. Na początku znajomości stanowią one wielką atrakcję dla każdego z nas. Odczuwamy, jak nas wzbogacają. Jednak w miarę upływu czasu zauważamy coraz więcej wad u partnera, aż w końcu stają się dla nas nie do zniesienia. Większość ludzi próbuje najpierw zmienić bliską osobę według własnego "widzi mi się", a jak się nie udaje, po prostu ucieka. Znajdując się w ramionach innego człowieka działają według tego samego schematu. A potem narzekają na niepowodzenie i okrutny los. Gdyby w porę uświadomili siebie, że wszyscy są posiadaczami i mocnych i słabych stron, życie byłoby o wiele prostsze. Wady to po prostu skrajności, nad którymi można pracować. A zalety, to bezcenny skarb szczególnie, gdy połączymy je odpowiednio z cechami naszego partnerstwa. Dopiero wtedy stanowimy pełnię, i możemy realizować się w życiu. Warto więc przyjrzeć się bliżej kim jesteśmy i jakiego towarzystwa powinniśmy szukać.


Sangwinik

     Jeśli uwielbiasz towarzystwo innych ludzi, jesteś wylewna i chętna do zabawy w każdej chwili, to jesteś sangwinikiem. Lubisz być w centrum zainteresowania, dlatego też często zabierasz głos i zachowujesz się hałaśliwie. Sprawiasz wrażenie osoby naiwnej, a ty jesteś po prostu prostoduszna jak dziecko. Z łatwością znajdujesz sobie przyjaciół, oni też nie mogą oprzeć się Twojej wesołości i entuzjazmowi. Potrafisz zaskakiwać ich swoimi pomysłami i inspirować do działania. Sama nie masz ochoty zajmować się realizacją własnych projektów. W ogóle to nie przepadasz za pracą. Lubisz, gdy coś się dzieje, jest wesoło, inni prawią Ci komplementy i bawią się z Tobą dobrze. Ale nie znosisz zwykłych, rutynowych czynności. Trudno jest zrozumieć takie zachowanie obowiązkowemu melancholikowi. Z pewnością zaakceptuje słabe strony sangwiniczki flegmatyk, bo ma on cierpliwość i tolerancję dla innych. Z cholerykiem życie może być ciekawe, ale trudne, ponieważ z tego układu najczęściej wynika wojna o władzę w sprawach dotyczących życia domowego i planów rodzinnych.


Melancholik

     Jeśli cenisz sobie życie spokojne i zorganizowane to jesteś melancholiczką. Nadmiernie też przywiązujesz wagę do porządku. Nawet chętnie wykonujesz codzienne, zwykłe czynności, ale zdarza się, że popadasz w pedanterię. Istotna jest dla Ciebie praca umysłowa, twórczość i oddawanie się rozmyślaniom. Dlatego też potrzebujesz odpowiedniej dawki samotności. Stawiasz sobie dalekosiężne cele i konsekwentnie je realizujesz. W życiu osobistym ostrożnie dobierasz sobie przyjaciół przedkładając jakość nad ilością. Potrafisz spokojnie słuchać innych i troszczyć się o nich. Ale w wyborze partnera na życie przeszkadza Ci perfekcjonizm. Twoje nadmierne wymagania powodują, że każdemu dużo brakuje do ideału i zostajesz sama. Wtedy wpadasz w depresję. Mogłabyś się rozweselić przy boku radosnego sangwinika, pod warunkiem, że przymrużysz oczy na jego roztargnienie. Flegmatyk spełnia Twoje oczekiwania, ale może być trochę nudno w tym związku. Choleryk nie zrozumie Twoich minorowych nastrojów, ale możecie razem dużo rzeczy zrobić.


Flegmatyk

     Jeżeli jesteś spokojna i opanowana do tego stopnia, że w każdej sytuacji zachowujesz zimną krew, to jesteś flegmatyczką. Nie spieszysz się i nie wchodzisz w drogę innym. Oni z kolei czują się dobrze w Twojej obecności. Potrafisz zostawić wszystko, aby wysłuchać swoich przyjaciół, poświęcić im trochę czasu. Świetnie też radzisz sobie z wszelkimi konfliktami. Ogromną zaletą jest Twoja cierpliwość i umiejętność dotrzymywania tajemnicy. Jesteś na tyle osobą zrównoważoną, że potrafisz żyć z człowiekiem o każdym temperamencie. Tonujesz szalone pomysły sangwinika, nie przejmujesz się mocno krytyką choleryka i nie starasz się sprostać wszystkim wymaganiom melancholika. Jesteś realistką i nie oczekujesz idealnego związku. Ponieważ masz tendencję do zaniedbywania obowiązków potrzebujesz kogoś, kto by Cię delikatnie inspirował do działania. Melancholik zrobi to lepiej niż choleryk, bo ten będzie wywierał zbyt silny nacisk. Życie z sangwinikiem może okazać się dla Ciebie sielanką, oby tylko mogła ona trwać wiecznie.

Choleryk

     Jeżeli uważasz, że zawsze masz rację, to z pewnością jesteś choleryczką. Twoja ogromna energia nie pozwala na odpoczynek. Jesteś najbardziej zapracowaną osobą na świecie. Posiadasz też zdolność kierowania innymi. Nie znosisz sprzeciwu ani ludzkich słabości. To powoduje, że grono Twoich znajomych stanowią osoby podobne do Ciebie, a więc cholerycy. Ludzi o innych temperamentach nie zauważasz lub nie tolerujesz, uważając ich za nieudaczników. Jeśli już znajdziesz przyjaciół, to wytykasz im ich błędy i dajesz odpowiednie instrukcje. Sama z kolei nie pozwalasz im na udzielanie Tobie porad. Prawdę mówiąc trudno jest innym z Tobą żyć. Właściwie to atrakcyjna jesteś tylko dla spokojnego flegmatyka. Twoja władcza natura utrudnia porozumiewanie się z osobami o innych temperamentach. Ponieważ dostrzegasz zawsze logiczne rozwiązania, masz szanse żyć w każdym związku pod warunkiem, że będzie ustalone terytorium działania, za które każdy z was będzie odpowiedzialny.


eliza.ksiazczak@linia.pl KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl
Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe S.C. & Eliza Książczak
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved