Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Kobieca linia
Index
Psychologia
Astrologia
Zdrowy styl życia i odżywiania
Kuchnia
Felieton
O nas
Napisz
Archiwum
Poprzednie artykuły:
Temperament a partner na życie
Humor w życiu człowieka
Czym jest miłość?
więcej...
Wszystko o przyjaźni

Na czym polega przyjaźń?

     Przyjaźń jest szczególnym rodzajem więzi między ludźmi. Wynika z wzajemnego przyciągania i sympatii. Opiera się przede wszystkim na otwartości i zaufaniu. Nie bez znaczenia dla przyjacielskiej relacji jest też odpowiedzialność i zdolność wybaczania. Przyjaźń ma miejsce wtedy, gdy spotykają się osoby o podobnych postawach życiowych, poglądach i wspólnych zainteresowaniach. Spędzają ze sobą czas bez poczucia jego marnowania; po prostu chcą być ze sobą. Jeśli ta ochota byłaby wymuszona szybko doszłoby do rozluźnienia bliskich więzów. Dlatego tak ważny w przyjaźni jest autentyczny, bez ukrytych motywów kontakt z innym człowiekiem.


Jak szukamy przyjaciół?

     Najczęściej nawiązujemy bliskie kontakty ze środowiskiem, w którym żyjemy. Im częściej spotykamy pewne osoby i im bardziej je poznajemy, tym większą mamy możliwość zaprzyjaźnienia się z nimi. Będziemy próbować nawiązać znajomości z osobami, które uznamy za sympatyczne, a więc miłe, lojalne i uprzejme. Polubimy te z nich, które nas lubią. Większą sympatią darzyć będziemy osoby, które oceniają nas pozytywnie, nie żałują nam pochwał, komplementów i ciepłych słów. Będziemy budować przyjacielskie relacje wtedy, gdy osoby podziwiane przez nas zaczną ujawniać swe niedoskonałości. Dopóki są idealne i osiągają same sukcesy, wzbudzają nasz zachwyt i chęć nawiązania znajomości, ale najczęściej nie dochodzi do tego. Takie osoby są dla nas niedostępne, nie czujemy się najlepiej w ich obecności. Ale, gdy im coś się nie uda, wtedy mamy szanse zbliżyć się do nich. Jesteśmy już tacy sami, zupełnie zwyczajni.


Pierwsze wrażenie decyduje o jakości kontaktu

     Na ogół wystarcza nam jeden rzut oka, aby stwierdzić, czy ktoś nam się podoba, czy nie. To wrażenie jest trwałe. To, co dowiadujemy się o danej osobie na początku kontaktu z nią, ma większe znaczenie niż informacje uzyskane w późniejszym czasie. Dzieje się tak dlatego, że mamy tendencję do ignorowania następnych wiadomości, które podają w wątpliwości pierwotne treści. Mamy więc skłonności do zaszufladkowywania innych ludzi. Takie zjawisko występuje na przykład w szkole. Na początku uczeń trochę się pouczy, "nałapie" pozytywnych ocen, po czym robi sobie odpoczynek. Ponieważ zyskał już opinię dobrego ucznia, z łatwością wytłumaczy nauczycielom przyczyny swojej niewiedzy. Ktoś, kto szybko nie wziął się do pracy, z trudem musi potem walczyć o dobre zdanie o sobie, ponieważ wcześniej zrobił wrażenie nieuka.


Jakim kluczem kierujemy się w postrzeganiu innych?

     Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Nie wszyscy kierują się tymi samymi kryteriami w postrzeganiu innych. Dla niektórych osoba o wspaniałych cechach osobowości, ale sprawiająca wrażenie chłodnej i bez poczucia humoru może się nie liczyć. Taka osoba uznawana jest przez nich za niesympatyczną, w związku z tym nie będą dążyć do znajomości z nią. To pierwsze wrażenie jest pułapką. Z jednej strony daje nam możliwość bazowania na wyrobionej opinii, a z drugiej - pozbawia nas kontaktu z wartościowymi ludźmi. Na wspólne przyciąganie wpływa także pochodzenie. Sposób, w jaki zostaliśmy wychowani nie pozwala nam często na zbliżenie się do kogoś, kto pochodzi z zupełnie innej sfery kulturowej.


Dlaczego przyjaźń jest tak ważna?

     Decydującym czynnikiem w nawiązywaniu bliskich relacji jest podobieństwo postaw życiowych. Instynktownie zakładamy, że przyjaciele powinni zgadzać się z nami w ważnych sprawach. Takie myślenie wynika z ukrytych wątpliwości w stosunku do swoich poglądów i obranego stylu życia. Przebywając blisko z ludźmi czującymi i myślącymi podobnie otrzymujemy jakby potwierdzenie o słuszności swojej postawy. Czujemy się wtedy dobrze takimi, jakimi jesteśmy. Jest przyjemnie i bezpiecznie. A przede wszystkim nie dokucza nam samotność. Mamy się na kim oprzeć, wyżalić się i wypłakać. Możemy dzielić wspólnie radości, żartować i śmiać się. Nikt tak nas dobrze nie zrozumie jak przyjaciel. Jest z nami zawsze, na dobre i na złe.


Jak pielęgnować przyjacielskie relacje?

     Budowanie przyjaźni wcale nie jest łatwe. Ogromną rolę ma tu porozumiewanie się. Swoje uczucia i emocje najskuteczniej przekazujemy sygnałami niewerbalnymi, które stanowią 90% ekspresji. Reszta to słowa. A te mają wiele znaczeń i w związku z tym mogą wprowadzać nas w błąd. Czym innym będzie na przykład wyraz sprawiedliwość dla jednej osoby, a czym innym dla drugiej. Z takich niuansów często wynikają nieporozumienia między ludźmi. Aby pielęgnować przyjacielskie relacje, trzeba nie tylko zwracać uwagę na to co się mówi, ale też nauczyć się słuchać. Ostatnio trudno jest o dobre kontakty, ponieważ większość osób chce mówić, a mało jest tych słuchających. Wiele ludzi nie umie też uszanować prawa do prywatności. Nie dość, że ciągle pytają "dlaczego", to jeszcze udzielają wspaniałomyślnych w ich mniemaniu rad. Przyjaźń opiera się na wzajemnej akceptacji, zrozumieniu i umiejętności słuchania. Jeśli to potrafimy, nie musimy pytać, aby wiedzieć i rozumieć. Nie potrzebujemy słów, aby czuć to samo co bliski nam człowiek.


Kiedy nawiązujemy najgłębsze przyjaźnie?

     Większość ludzi potrzebuje obecności innych osób, gdy jest w stresującej sytuacji. Ktoś życzliwy u boku dodaje nam pewności siebie, daje wsparcie i pomoc. Przyjaciel, to ktoś na kogo można liczyć. A jeśli w biedzie jest się razem, to jeszcze lepiej, bo dzieli się wspólny los. Nie pomaga nam wcale towarzystwo osoby, która odnosi sukces w momencie naszej porażki. Łatwiej nam pogodzić się ze swoim losem i przyjąć pomoc od osoby mającej pewne trudności. Największe przyjaźnie rodzą się w sytuacjach, w których razem pokonuje się przeszkody. Tak bywa w szkole, na studiach. Występuje tu także element współzawodnictwa, który wbrew pozorom przyciąga ludzi do siebie. Łączy ich przecież wspólny cel i droga dochodzenia do niego.


Co możemy zrobić, gdy nie udaje nam się znaleźć przyjaźni?

     Dużo zależy od naszego sposobu myślenia. Jeżeli jesteśmy przekonani, że nowo poznana osoba jest nastawiona do nas pozytywnie, będziemy zachowywać się w sposób otwarty i ufny. Wówczas na pewno odpowie przyjaźnie na nasze ciepłe gesty. Jeśli ciągle jesteśmy nie usatysfakcjonowani z kontaktów międzyludzkich, uważamy, że napotykamy same niesympatyczne osoby, nie pozostaje nic innego, jak zmienić środowisko, wyjechać do innego miasta, lub zamieszkać w innej okolicy. Tam będą zupełnie inni ludzie, może tym razem godni naszej przyjaźni? Warto próbować aż do skutku, za którymś razem z pewnością się uda.


eliza.ksiazczak@linia.pl KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl
Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe S.C. & Eliza Książczak
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved