Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Kobieca linia
Index
Psychologia
Astrologia
Zdrowy styl życia i odżywiania
Kuchnia
Felieton
O nas
Napisz
Archiwum
Poprzednie artykuły:
Wszystko o przyjaźni
Temperament a partner na życie
Humor w życiu człowieka
więcej...
Twoje gesty informatorem dla innych

Dlaczego warto poznać język gestów?

     Podczas rozmowy koncentrujemy się najczęściej na słowach. Tymczasem one nie zawsze mówią prawdę, szczególnie gdy chodzi o treści dotyczące nas samych. Mówimy o tym, co uważamy za stosowne, a resztę starannie ukrywamy. Zdradzają nas wtedy gesty, które wykonujemy nieświadomie. Przekazują 50% informacji i to prawdziwych. Chyba że ktoś już zdążył nauczyć się mowy ciała, wtedy sytuacja może być zupełnie inna. U takiej osoby każdy ruch będzie wypracowany. Z łatwością oszuka innych, ponieważ jego kłamstwa są trudne do wychwycenia. Aby nie dać się "omamić", warto poznać znaczenie najpopularniejszych gestów. Wiedza ta uchroni nas od niewłaściwych kontaktów towarzyskich, a na gruncie zawodowym przyda się przy odbywaniu ważnych rozmów i prowadzeniu interesów.


Uśmiech zdradzi Twój charakter

     Osoba o silnym charakterze, dużej pewności siebie i dokładności śmieje się delikatnie z zamkniętymi ustami. Ktoś, kto jest pozbawiony wiary w siebie, ma dużo kompleksów śmiejąc się często zakrywa ręka usta. Człowiek pogodny i spontaniczny mruży oczy podczas ataku śmiechu. Osoba, która nie liczy się z opinią innych trzyma wtedy rękę na szyi. Jeśli ktoś jest ambitny, ale sentymentalny i naiwny to ma skłonność do trzymania się za głowę podczas śmiechu.


Co pokazują ruchy rąk?

     Gdy spotykamy osobę i widzimy, że jej dłonie są otwarte i zwrócone ku górze, możemy być pewni, że jest zadowolona z tego kontaktu. Jeśli nie będzie czuła się bezpiecznie w tej sytuacji, to może skrzyżować ręce na piersiach. Zrobi to również wtedy, gdy przestanie zgadzać się z tym co mówimy. Jeżeli rozmowa będzie nieprzyjemna zaciśnie swoją dłoń w pięść. Skryje swoje zamiary chowając ręce do kieszeni. Ale jeśli wystawi z nich kciuki, znaczy, że ta osoba ma silny charakter i jest gotowa sprostać wszelkim zadaniom. Dłonie wsunięte do kieszeni z przodu podkreślają ważność jej roli, a ręce w kieszeniach z tyłu wskazują na chęć dominowania a nawet zdolności kierownicze. Jeśli nasz rozmówca pociera jedną ręką o koniuszki palców drugiej dłoni, to nie chce angażować się w daną sprawę. Gdy chce już rozmowę zakończyć, może delikatnie uderzać palcami po stole. A jeśli wyraża ochotę słuchania, to pociera dłonią o dłoń.


Gesty rąk wokół twarzy

     Osoba mówiąca nieprawdę zakrywa ręką usta, pociera nos lub oko. Jeżeli nie chce wypowiadać zbyt zobowiązujących słów, to tworzy barierę z rąk zakrywając nimi dolną połowę twarzy. Gdy chce dodać sobie pewności, często pociera palcami podbródek. Rozmówca pokazuje swoją niechęć kładąc rękę na czole lub obejmując dłońmi głowę. Jeśli ma ochotę przerwać mówiącemu, to podnosi do ust palec wskazujący.


Gesty rąk z reakcjami ciała

     Gdy zobaczymy, że nasz rozmówca poprawia krawat, spodnie, marynarkę lub strzepuje niewidoczny pyłek, powinniśmy przerwać dyskusję, ponieważ osoba ta niechętnie ją prowadzi. Sytuacja ta powoduje w niej rosnącą, skrywaną agresję. Gdy bawi się swoimi okularami, nie dopuszcza do jakiegokolwiek porozumienia. A jeśli tylko czyści szkła, jest po prostu niezdecydowana w danej sprawie. W przypadku zamiaru wycofania się, zakłada rękę na rękę, patrzy w ziemię lub odwraca wzrok zasłaniając jednocześnie usta dłonią. Jeśli rozmowa odbywa się stojąc, a rozmówca ma ręce splecione i mocno wyprostowaną postawę, to znaczy, że jest przygotowany do obrony. Osoba przyjacielsko do nas nastawiona uśmiecha się od czasu do czasu, patrzy w oczy a ręce trzyma spokojnie.


Co pokazuje ułożenie nóg?

     Jeżeli osoba stojąc ma skrzyżowane nogi, oznacza że jest spięta, ale zadowolona z kontaktu. Gdy usiądzie zakładając nogę na nogę, rękę ułoży na oparciu kanapy, pokaże, że jest otwarta i pozytywnie nastawiona do towarzystwa. Jeżeli kobieta jest skryta i nieśmiała, to często siada ze skrzyżowanymi nogami, tak, że jedna jest zupełnie schowana za drugą, a ręce są sztywno oparte o siedzenie. Zrezygnowany mężczyzna siedzi niedbale z głową podpartą palcem wskazującym i kciukiem, przy czym druga ręka oparta o udo zwisa lekko w dół. Kokietką jest kobieta, która siedzi z podwiniętym kolanem. Jeśli ktoś siedzi ze stopami rozchylonymi to jest sumienny i punktualny. Osoba niezależna, o duszy artysty wyciąga nogi przed siebie i zakłada stopę na stopę. Ktoś, kto siedzi naturalnie ze złączonymi nogami jest dokładny, solidny i refleksyjny. Człowiek ambitny zakłada nogę na nogę.


Ogólne wskaźniki nastawienia rozmówcy

     Nastawienie pozytywne w trakcie rozmowy będzie miała osoba, której ciało jest wyprostowane, ale troszkę pochylone do przodu. Ręce zwisają wtedy wzdłuż boków, a dłonie są otwarte. Człowiek ten patrzy w oczy i lekko uśmiecha się. Robi wrażenie osoby otwartej i zrelaksowanej.
     Nastawienie negatywne będzie miał ktoś, kto skrzyżuje ręce na piersiach lub włoży je do kieszeni, albo schowa za plecami. Dłonie będą wtedy zaciśnięte w pięści. Rozmawiając osoba ta stanie lekko bokiem, unikając kontaktu wzrokowego. W jej sylwetce będzie widać napięcie.


Materiał opracowano na podstawie książki A. Collins "Język ciała", Astrum, Wrocław, 1996.


eliza.ksiazczak@linia.pl KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl
Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe S.C. & Eliza Książczak
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved