Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Kobieca linia
Index
Psychologia
Astrologia
Zdrowy styl życia i odżywiania
Kuchnia
Felieton
O nas
Napisz
Archiwum
Poprzednie artykuły:
Jak znaleźć mężczyznę swojego życia?
Twoje gesty informatorem dla innych
Wszystko o przyjaźni
więcej...
Każdy może osiągnąć sukces

Co to jest sukces?

     Sukces to powodzenie, satysfakcjonujące zakończenie jakiegoś zamierzenia. Jest wyznacznikiem wartości człowieka, dlatego każdy z nas chce go osiągnąć. Ale nie wszyscy robią to jednakowo. Większość ludzi dąży do bogactwa, władzy bądź sławy. Dla innych sukcesem może być szczęście rodzinne, wydobycie się z ciężkiej choroby lub podróż dookoła świata. Sukcesy są duże i małe. O istocie sukcesu decyduje element wyróżnienia kogoś spośród innych oraz nagroda. Realizując z pozytywnym skutkiem swoje zamierzenia i otrzymując właściwe wynagrodzenie za poniesione trudy, można poczuć się kimś wyjątkowym. Taki stan wyzwala siłę do podjęcia następnych kroków. Dlatego mówi się, że sukces rodzi sukces.


Dlaczego dążymy do sukcesu?

     Już od najmłodszych lat przyzwyczajeni jesteśmy do współzawodnictwa. Najpierw rywalizujemy w domu z rodzeństwem o względy matki, później w przedszkolu o uwagę wychowawczyni. Silne współzawodnictwo występuje w szkole, kiedy dzieci walczą o pozytywne oceny, a tym samym o aprobatę nauczycielki. Te dzieciaki, które odnoszą sukcesy, często czują się lepszymi i pogardzają słabszymi kolegami. W życiu dorosłym prawie wszyscy koncentrują się na tym, jak zdobyć więcej niż ich znajomi, przyjaciele. Do osiągania sukcesu zmuszają nas media, które kreują taki wizerunek współczesnego człowieka. Każą więc zdobywać pozycję społeczną robiąc karierę zawodową. Niektóre osoby mają zwiększoną potrzebę osiągnięć, wtedy czynią to bardziej z własnych pobudek. Jednak wówczas ich oczekiwania wobec sukcesu mogą być zupełnie inne niż te, które ma ogół.


Dlaczego jednym ludziom udaje się osiągnąć sukces, a innym nie?

     Istotną rolę w dążeniu do sukcesu odgrywa nastawienie. Jedni ludzie koncentrują się na osiąganiu powodzenia, inni natomiast na unikaniu porażki. Ci pierwsi stawiają sobie cele bardziej realistyczne, wybierają zadania odpowiednie do zdolności. Ci drudzy stawiają sobie cele do zrealizowania zbyt łatwe albo za trudne. Bojąc się niepowodzenia, wybierają zadania łatwiejsze. Wtedy nie mają satysfakcji z ich wykonania, nie odczuwają żadnego sukcesu. Wybór odpowiednich zadań do możliwości wynika z przyjęcia pełnej odpowiedzialności i za sukcesy, i za porażki.


Czy sukces dla każdego jest tym samym?

     Zdarza się, że ktoś nie osiąga ogólnie przyjętego sukcesu, chociaż ma wszystkie predyspozycje do tego. Otóż w życiu tej osoby może przejawiać się wewnętrzny opór. Ten ktoś mógł być skłaniany do zachowań, na które wcale nie miał ochoty. Może w końcu zbuntować się i przestać działać albo zacząć dążyć do czegoś zupełnie innego niż wszyscy w jego środowisku. Odsunie się wtedy od rywalizujących współtowarzyszy i będzie wieść życie spokojne, wcielając w nie własne wartości, najczęściej niematerialne. Przyjęcie takiej postawy może być wówczas osobistym sukcesem. Wielu ludziom może wydawać się to dziwactwem lub nieudolnością życiową. Każdy postrzega bowiem sukces przez pryzmat własnych potrzeb i możliwości.


Czy kobiety mają mniejsze szanse na sukces?

     Teoretycznie kobiety mają takie same szanse na sukces jak mężczyźni. Ale w rzeczywistości jest im trudniej go osiągnąć. Wynika to przeważnie z konfliktowego podejścia do sprawy. Z jednej strony wywiera się obecnie na kobiety nacisk, aby robiły karierę i osiągały sukcesy, a z drugiej strony otoczenie często nie godzi się na wyjście kobiety z jej tradycyjnej roli. Zmiana ról życiowych nie jest łatwa i pociąga za sobą konflikty. Kobiety bojąc się odrzucenia rezygnują ze swoich dążeń. Tak naprawdę to nie są odpowiednio motywowane do działania. Wcale nierzadko przypisuje się brak kobiecości tym, które osiągają sukces. Poza tym w działaniu, tam gdzie jest współzawodnictwo, niestety, ale więcej wymaga się od kobiet niż od mężczyzn, którym i tak jest łatwiej, bo walkę mają jakby w genach.


W jaki sposób można osiągnąć sukces?

     Do sukcesów dochodzi się poprzez skuteczne działanie. Aby tak się stało na początku trzeba poznać swoje mocne i słabe strony, zdolności, fantazje i oczekiwania. Aby poznać swoje możliwości, trzeba sprawdzać się w małych zadaniach, po czym stopniowo przechodzić do większych. Za każdy pozytywny rezultat dobrze byłoby sprawić sobie drobną przyjemność. Ważne jest przyjęcie postawy, że to droga do celu ma znaczenie, a nie sam cel. Wtedy bardziej koncentrujemy się na działaniu i czerpiemy z tego nawet przyjemność. Potem należy zbadać świat zewnętrzny obserwując innych ludzi, szczególnie podobnych do nas. Nie powinniśmy ich oceniać, tylko starać się zaakceptować. W każdej sytuacji potrzebne jest bezstronne zaangażowanie. Jeśli doznajemy porażki, to należy ją odebrać jako lekcję na przyszłość, a nie nieszczęście.


Jaka postawa życiowa sprzyja osiąganiu sukcesów?

     Powodzenie w życiu osiągniemy wtedy, gdy nakierujemy swoje działania na dziedzinę, w której możemy zastosować własne predyspozycje. Powinniśmy wtedy przejawiać entuzjazm i zachowywać się tak, jakbyśmy już byli ludźmi sukcesu. Nie boimy się spontanicznych wyborów ani nie musimy udowadniać ciągle swojej racji. Wychodźmy naprzeciw temu co nieznane, przekraczając własne ograniczenia. Nie obawiamy się trudności, tylko je pokonujemy, bo to daje nam szansę na powodzenie. Jeśli satysfakcję mamy już z samego pokonywania przeszkód, możemy cierpliwie czekać na swój sukces. Jest już blisko. Będzie on o wiele bardziej znaczący i trwalszy od tego sukcesu, który wynikał tylko z współzawodnictwa.


eliza.ksiazczak@linia.pl KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl
Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Eliza Książczak
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved