Link - www.linia.pl Link - Banner - ReklamaLogo serwisu Kobieca linia
Index
Psychologia
Astrologia
Zdrowy styl życia i odżywiania
Kuchnia
Felieton
O nas
Napisz
Archiwum
Poprzednie artykuły:
Oczyszczanie organizmu
Woda zdrowia doda
Aktywność fizyczna drogą do zdrowia i sukcesu
więcej...
Kłopoty z witalnością

Na czym polega witalność?

     Organizm człowieka to system energetyczny, w którym wszystkie komórki i narządy są ściśle ze sobą powiązane. Ta zależność występuje również między ciałem i psychiką. W starożytności twierdzono, że siły żywotne są połączone między każdą komórką a myślą, między człowiekiem a kosmosem. Dlatego, jeśli w którymś miejscu zakłócony zostaje przepływ energii, powstają zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu oraz niepowodzenia w różnych sferach życia osobistego. Od ilości sił żywotnych zależy nasze zdrowie, które jest podstawą dobrego samopoczucia i zadowolenia. Ktoś, kto posiada duży zasób sił witalnych emanuje radością, entuzjazmem i jasnością umysłu. Realizuje on siebie na wielu płaszczyznach, zaraża też innych swoim zapałem do działania.


Co się dzieje z witalnością ludzi w ostatnich czasach?

     W obecnych czasach problemem jest zachowanie zdrowia przy tak szybkim tempie życia. Zaobserwowano, że w ostatnich latach witalność ludzi żyjących w krajach rozwiniętych znacznie się obniżyła. Aż o 25% zmniejszyła się wydolność organizmu. Winę za to ponosi przede wszystkim nieregularny tryb życia i niewłaściwe odżywianie. Nasz organizm jest często przeciążony pracą i obowiązkami. Za mało mamy snu, odpoczynku i przyjemności, a za dużo stresu i pesymizmu. Głównym źródłem energii jest pożywienie. Mamy tendencję do przejadania się, ale tak komponujemy swój jadłospis, że właściwie jesteśmy niedożywieni. Brakuje nam witamin i mikroelementów, bo jemy szybko, to co lubimy, a nie to co jest zdrowe.


Jakie są objawy braku sił witalnych?

     Brak sił witalnych objawia się osłabieniem, bólami głowy, mięśni i serca. Mogą wystąpić dolegliwości kręgosłupa, zawroty głowy, nadmierna senność. Wiele osób będąc w takim tanie przeżywa apatię, nie ma na nic ochoty ani siły. Brakuje im wiary w swoje możliwości. Niektórzy godzą się na ten stan. W pewnym wieku uważają, że organizm zaczyna się starzeć, więc i tak musi być. Tak nie jest do końca. Dużo zależy od nas, bo aż 70% sił witalnych jest wynikiem naszego trybu życia, 25% dziedziczymy po rodzicach, a reszta jest związana z czynnikami niezależnymi.


Jakie są korzystne warunki do zwiększenia sił żywotnych?

     Największe siły witalne mamy do 35-go roku życia, potem się zmniejszają. Proces ten uwarunkowany jest genetycznie, chociaż w dużym stopniu zależy od stylu życia. Według M. Tombaka - autora książki "Jak żyć długo i szczęśliwie", w życiu człowieka są etapy, które zmieniają się co 7 lat. W tym czasie komórki organizmu mogą całkowicie się zregenerować, jeśli będą miały do tego odpowiednie warunki. Organizm musi być wykorzystywany odpowiednio do swoich możliwości. Aby utrzymać się na poziomie 30-latka trzeba stosować pełnowartościową naturalną dietę. Do codziennych nawyków musimy wprowadzać ruch i aktywność, ale nie w nadmiarze. Bez pośpiechu i stresu. W działaniu powinniśmy kierować się pozytywnym nastawieniem do siebie i innych ludzi. Nie bez znaczenia jest też satysfakcja z życia uczuciowego i zawodowego. Gdy na wszystkich poziomach wystąpi równowaga i zadowolenie, odczujemy wzrost sił witalnych.


Jaki wpływ ma dieta na witalność?

     Jesteśmy tym, co jemy. Niestety, większość z nas nie odżywia się dobrze. Żywność jest niepełnowartościowa, w wyniku procesów technologicznych stosowanych podczas jej produkcji oraz przechowywania. Powinniśmy więc stosować częściej naturalne produkty z upraw ekologicznych oraz gotowe wielowitaminowe zestawy. Róbmy to szczególnie wtedy, gdy samopoczucie wyraźnie pogarsza się. Należy tez ograniczyć ilość mięsa i tłuszczów, cukru i białej mąki. Wprowadzić trzeba za to dużo świeżych owoców, warzyw oraz soków. Jadłospis powinien zawierać jak najmniej nieodpowiednich połączeń składników, szczególnie białka ze skrobią. Aby odczuć prawdziwy wzrost sił witalnych, powinniśmy zmniejszyć do minimum używki oraz wszelką chemię w żywności.


Samotność osłabia siły witalne

     Za spadek witalności odpowiedzialny jest postępujący zanik więzi społecznych. Człowiek samotny gorzej radzi sobie z życiowymi problemami, ma mniejszą motywację do przełamywania pewnych barier. Łatwiej się poddaje negatywnemu myśleniu i stresom. Wszyscy potrzebujemy bliskości drugiego człowieka i miłości. To daje nam poczucie szczęścia, a ono najbardziej podnosi witalność. Naukowcy stwierdzili, że pod wpływem czułego dotyku i miłosnych doznań wydziela się hormon oksytocyna. Redukuje on stany lękowe i wzmacnia system odpornościowy organizmu.


Jaka postawa życiowa sprzyja zwiększeniu witalności?

     Aby zatrzymać swój zegar biologiczny, trzeba mieć pozytywne nastawienie do życia. Musimy nauczyć się przezwyciężać zły nastrój i zauważać nawet drobne promyki szczęścia w swoim życiu. Pomoże nam w tym relaksacja i ruch na świeżym powietrzu, najlepiej na słońcu. Bo ono jest wielkim źródłem sił witalnych. Dlatego najczęściej jesienią i zimą wpadamy w przygnębienie. Szczególnie w tym okresie musimy zastosować gimnastykę, marsz, bieg, albo trucht. Ważne, aby wprowadzać tego rodzaju aktywność stopniowo zależnie od naszych możliwości i wieku.


eliza.ksiazczak@linia.pl KOMUNIKATY
Zapraszamy do odwiedzenia pozostałych serwisów w portalu linia.pl
Twoja linia.pl
 
Serwisy linia

Kliknij tu,

aby przejść do innych serwisówPolecamy katalogi: Wibe, Profit, Prosty, Pogodny, Powietrzny, DobreMiejsce
Polecamy serwisy: Linia, Foto, Kobiety, MedycynaPowrót na górę   © 2001 Usługi Komputerowe s.c. & Eliza Książczak
Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved